4. /
  5. Chelsea-Everton Post game review

Chelsea-Everton Post game review

Σχόλιο

Θα μπορούσα να γράφω για ατυχία, για αδικία για το ότι η ομάδα μας άξιζε την ισοπαλία αλλά δεν θα έγραφα αυτό που πραγματικά συμβάινει.

Κατά την άποψη μου μερικοί παίκτες εμφανίζουν στα τελευταία λεπτά ένα είδος πανικού, μιζέριας, φόβου, η ελάχιστης πίστης ότι η ομάδα μπορεί να κατακτήσει το αποτέλεσμα που θέλει.Νομίζω είναι ένα θέμα που πρέπει να δουλέψει ο Μαρτίνεθ, η ίσως ένα ψυχολόγος μια και άποψή μου είναι πως είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας, συνέβη και στο παιχνίδι με την Λίβερπουλ εντός, συμβαίνει ξανά σήμερα και ήταν πολύ πιο χαρακτηριστικό.Η ομάδα δέχθηκε τόσα σουτ και τόσες φάσεις το τελευταίο δεκάλεπτο που δεν δέχθηκε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και αυτό γιατί αδυνατούσε να κρατήσει την μπάλα πάνω από λίγα δευτερόλεπτα στα πόδια της. Αν υπάρχει καρτέλα με κατοχή στο τέλος είναι συντριπτικά υπέρ της Τσέλσι.Μια Τσέλσι που ήταν χειρότερη από όσο θα μπορούσα να φανταστώ επιθετικά.Βέβαια άλλο ένα σημείο που πρέπει να σταθώ είναι ότι η ομάδα προδόθηκα απόν τις αλλαγές οι Barkley,Deulofeu ήταν κατώτεροι από αυτό που αναμενόταν δεν με εντυπωσίασε ουτέ η απόδοση του McGeady.Αν μπορούμε βέβαια να σταθούμε σε κάτι θετικό είναι ότι με τις αλλαγές του ο Μαρτίνεθ κυνήγησε την νίκη, όχι την ισοπαλία και αυτό είναι που όλοι οι Εβερτόνιανς ονειρευόμαστε μια ομάδα που κυνηγάει την νίκη σε κάθε παιχνίδι έστω και αν στους παίκτες μας δεν έχει περάσει πλήρως αυτή η νοοτροπία αλλά η στάση του μάνατζερ δείχνει ότι αυτό αργά η γρήγορα θα αλλάξει.

Εντεκάδες

Chelsea :  Cech, Ivanovic, Lampard, Oscar(45’Ramirez), Hazard, Matic, Willian (62′ Torres), Cahill, Terry, Azpilicueta, Eto’o (70′ Schurrle)

Everton: Howard, Coleman, Baines, Jagielka, Distin, Barry, McCarthy, Mirallas(75’Deulofeu), Pienaar(80′ McGeady), Osman(63’Barkley),Naismith

Φάσεις και γκολ

Α’ Ημίχρονο

12′ Ωραία εναλλαγή απο αριστερά ο Baines δίνει παράλληλα στον Naismith που στρώνει την μπάλα στον Osman το ωραίο του σουτ διώχνει σε κόρνερ ο Cech

17′ Όμορφο 1-2 του Mirallas με τον Naismith ο Βέλγος σουτάρει η μπάλα όμως κοντράρει και φεύγει κόρνερ

28′ Σουτ έξω απο την περιοχή απο τον Azpilicueta στην αγκαλία του Howard

32′ Σέντρα του Willan κεφαλία του Lambard αουτ

33′ Σέντρα του Mirallas κεφαλία του Jagielka άουτ

36′ Ο Eto’o μέσα στην περιοχή ξεφεύγει απο τον Distin αλλά το σουτ του σώζει ο Howard

40′ Κόρνερ απο τον Willan κεφαλιά του Terry άουτ

45′ Ωραία σέντρα απο τον Pienaar η μπάλα φτάνει στον Mirallas που δεν μπορεί να πιάσει καλά το σουτ

45′ Σουτ του Willan στην αγκαλία του Howard

Β’ Ημίχρονο

50′ O Lampard απο αριστερά μέσα στην περιοχή σουτάρει το σουτ του σώζει ο Howard η μπάλα επιστρέφει σε αυτόν αλλά το δευτερο σουτ του αποακρύνεται απο τον Distin

52′ Φαουλ του Willan απογοητευτικά άουτ

57′ Σουτ του Osman σώζει ο Cech στην γωνία του σε κόρνερ

60′ Διπλή επέμβασή του Howard σε σουτ του Cahill έξω απο την περιοχή και του Ivanovic

76′ O Hazard μπαίνει στην περιοχή μετά απο κάποιες βεβιάσμένες ςπιλογές στην άμυνα ο Torres παρεμβάλεται μπροστά απο τον Hazard και σουτάρει αουτ

82′ Σουτ απο τον Torres μακριά άουτ

84′ Νέο σουτ απο τον Schurrle αυτη την φορά άουτ

85′ Σέντρα του Ivanovic σουτ στην κίνηση του Schurrle άουτ

89′ Σουτ του Ramirez έξω απο την περιοχή άουτ

93′ Φαουλ του Lambard η μπάλα καταλήγει στα δίκτια του Howard 1-0 για την Τσέλσι