4. /
  5. Πέντε πράγματα που πρέπει

Πέντε πράγματα που πρέπει να ξέρεις για τον Funes Mori

Ο Ramiro Funes Mori υπέγραψε ένα πενταετές συμβόλαιο με την Έβερτον και το Greek Toffees σας παρουσιάζει πέντε πράγματα που πρέπει να ξέρετε για το νέο απόκτημα της ομάδας μας.

1) O Mori αν και αμυντικός, μπορεί να υπερηφανεύεται για το ποσοστό επίτευξης γκολ. Έχει πετύχει 10 γκολ σε 108 αναμετρήσεις για τη Ρίβερ Πλέιτ, με μέσο όρο 1 τέρμα κάθε 11 αγώνες.

2) Ο Αργεντίνος σκόραρε στο φετινό τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες. Ήταν το 78′ λεπτό του αγώνα, όταν με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0 της Ρίβερ Πλέιτ επί της Τίγκρες. Η κατάκτηση του τροπαίου ήταν η ανταμοιβή, για την εκπληκτική σεζόν που πραγματοποίησε φέτος.

3) Έχει ένα δίδυμο αδερφό, που είναι επίσης επαγγελματίας ποδοσφαιριστής. Ο Rogelio Funes Mori είναι επιθετικός και ξεκίνησε την καριέρα του από τη Ρίβερ. Στη συνέχεια έκανε ένα πέρασμα από την Ευρώπη και τις Μπενφίκα και Εσκισεχίρσπορ, ενώ πλέον αγωνίζεται στην ομάδα Μοντερέϊ από το Μεξικό.

4) Ο Ramiro και ο Rogelio, πέρασαν ένα μεγάλο μέρος της εφηβείας τους στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής. Κατά την διάρκεια της παραμονής τους εκεί, έκαναν τα πρώτα ποδοσφαιρικά τους βήματα στην ομάδα νέων της Dallas FC.

5) Έκανε το ντεμπούτο του με την Εθνική Αργεντινής το Μάρτιο του 2015. Ο 24χρονος αμυντικός αγωνίστηκε 90′ λεπτά στη νίκη με 2-0 της πατρίδας του επί του Ελ Σαλβαδόρ, βοηθώντας την να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Επίσης στις αρχές Απριλίου βρέθηκε στην αποστολή για τον αγώνα με το Εκουαδόρ, όμως δεν χρησιμοποιήθηκε από τον προπονητή του.