H Everton νικήτρια στο θρίλερ του St. James Park!

Οι παίκτες της Everton πανηγυρίζουν

μετά τον αγώνα με τον Richard Wright.

Το League cup ποτέ δεν ταίριαξε στην Everton. Ελάχιστες οι καλές στιγμές, πολύ περισσότερες οι άσχημες, σε σημείο που έφταναν σε κωμικό σημείο!

H διοργάνωση του 2002-03 δεν ήταν πολύ διαφορετική. Η πορεία της Everton σταμάτησε στον 4ο γύρο, με μια ντροπιαστική ήττα από την Chelsea με 4-1.

Στον τρίτο γύρο πάντως πέτυχε μια μεγάλη πρόκριση στο St. James Park επί της Newcastle, με επική ανατροπή, 3 φορές, η δεύτερη στην παράταση, και η τρίτη στα πέναλτι!

Στο 11′ ο Campbell είχε δώσει το προβάδισμα στην Everton και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στο 76′ και στο 77′ ο Kieron Dyer έδωσε το προβάδισμα στη Newcastle. Στο 85′ ο Watson ισοφάρισε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση….

Ο Pistone με αυτογκόλ έδωσε, άθελα του, και πάλι προβάδισμα στη Newcastle. Στο Β’ μέρος της παράτασης, ο Caldwell απέκρουσε τη μπάλα με το χέρι πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα της Newcastle. Κόκκινη κάρτα και πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Unsworth… 3-3!

Στα πέναλτι, εκτέλεσε πρώτος ο Kieron Dyer, 1-0. O Unsworth δεν τα κατάφερε δεύτερη φορά να νικήσει τον Harper. O Solano έκανε το 2-0. Ο Watson μείωσε 2-1. Ο Richard Wright νίκησε τον Hugo Vianna και ο Wayne Rooney, που ήταν και πάλι ο “Man of the Match” ισοφάρισε. Ο Chopra αστόχησε και ο Campbell έδωσε προβάδισμα στην Everton. O Wright νίκησε τον Robert στο τελευταίο πέναλτι, και η Everton κέρδισε στη διαδικασία των πέναλτι για πρώτη φορά έπειτα από 32 χρόνια!

Άξια αναφοράς είναι η σύνθεση της Νewcastle εκείνη τη μέρα: Harper, Griffin, Νταμπίζας, Caldwell, Elliott, Kieron Dyer, Clarence Acuna/ Nolberto Solano(αργότερα στη Λάρισα), Hugo Vianna, Olivier Bernard/ Laurent Robert(αργότερα στη Λάρισα και αυτός), Lomana Lua Lua(αργότερα στον Ολυμπιακό)/ Chopra, Cort. Η Newcastle τη χρονιά εκείνη κατετάγη 3η στο πρωτάθλημα και βρέθηκε στα προκριματικά του Champions League της επόμενης χρονιάς.

Η Everton ήταν 7η στο τέλος της χρονιάς, αλλά αν και 8 ομάδες πήραν ευρωπαϊκό εισιτήριο η Everton ήταν η μόνη από τις 9 πρώτες που δεν ήταν επιλαχούσα!

Οι πρώτες 4 στο Champions League, σε ομίλους και προκριματικά, η 5η Liverpool ως κάτοχος του League Cup, η 6η Blackburn Rovers για τη βαθμολογική της θέση, η 8η Southampton ως φιναλίστ του Κυπέλλου, μιας και η κάτοχος Arsenal ως δεύτερη προκρίθηκε για το Champions League, και η 9η Manchester City λόγω της βαθμολογίας Fair Play…

Τη μέρα εκείνη πάντως, εκτός από την παράδοση των πέναλτι που κρατούσε 32 χρόνια, η Everton δεν έχασε για πρώτη φορά, τη συγκεκριμένη ημερομηνία, έπειτα από τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Είχαν προηγθεί 8 αγώνες, το ’48(Manchester united, 0-2), το ’54(Portsmouth, 0-5) το ’65(Leicester, 1-2), το ’71(Tottenham, 0-3), το ’76(Leeds United, 0-2), το ’82(Liverpool, 0-5), το ’83(Liverpool, 0-3), και το ’93(Coventry City, 1-2)…

34.584 φίλαθλοι παρακολούθησαν εκείνο το επικό παιχνίδι, ανάμεσα τους και 1.500 περίπου evertonians που έκαναν το ταξίδι, και παρακολούθησαν από κοντά τη μεγάλη πρόκριση της ομάδας!