4. /
  5. Στιβενέιτζ-Έβερτον post game review

Στιβενέιτζ-Έβερτον post game review

Η ομάδα μας δεν είχε διάθεση για αστεία σήμερα και καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες την Στίβενέιτζ.Στα μείον του παιχνιδιού ο σοβαρότατος τραυματισμός του Bryan Oviedo που όπως όλα δείχνουν είναι νοκ-αουτ για το υπόλοιπο της σεζον.

Η Στίβενέιτζ ξεκίνησε με τους Day, Ashton (c), Jones, Morais, Charles, Akins, Zoko, Heslop, Freeman, Smith, Hartley.ενώ η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι Robles, Hibbert, Baines, Jagielka (c), McGeady, Oviedo, Mirallas, Naismith, McCarthy, Barry, Stones.Η Έβερτον μπήκε με μια χαλαρότητα στο παιχνίδι και παραλίγο να το πληρώσει μόλις στο 4′ ο Stones έκανε λάθος η μπάλα έφτασε στο Akins που σούταρε σε κενή εστία αλλά η μπάλα βρήκε στον Stones που διόρθωσε έτσι το λάθος του.Στην αμέσως επόμενη φάση η ομάδα βγήκε στην αντεπίθεση ο Kevin Mirallas σούταρε έξω από την περιοχή ο Day απέκρουσε την μπάλα που πήγε στο πλάι, εκεί που ήταν ο McGeady που με παράλληλη μπαλιά βρήκε τον Naismith που άνοιξε το σκορ.Ο ρυθμός έπεσε ξανά μετά το γκολ της ομάδας μας.Στο 17′ η ατυχία χτύπησε την ομάδα μας ο Oviedo προσπάθησε να κόψει με τάκλιν και το πόδι βρηκε στου επιθετικού της Στιβενέιτζ που σουταρε και τον χτυπάει σοβαρά, απο τις εκφράσεις των συμπαικτών αμέσως συμπεράναμε ότι πρόκειται για κάτι σοβαρό και όντως ήταν αφού μεταφέρθηκε εκτός παιχνιδιού και λίγο αργότερα μάθαμε ότι μεταφέρθηκε και στο νοσοκομείο.Στο φάουλ που εκτέλεσε η Στιβενειτζ ο Freeman σουτάρει απεκρούει ο Robles.Στο 22′ σέτρα του McGeady η μπάλα φτάνει στο Osman (πήρε την θέση του Oviedo) που σουταρε στην κίνηση άουτ.Στο 25′ νέο φάουλ της Στιβενέιτζ απεκρούει ο Robles.Στο 31′ η ομάδα μας διπλάσιάζει τα τερματά της ο Osman κάνει μια κάθετη μπαλιά προς τον Naismith, o Ashton φανηκε να ελέγχει ομως ο Naismith πρόλαβε και με πλασε έκανε 2 τα τέρματα της ομάδας μας.Στα 6 λεπτά καθυστέρησης που ακολούθησαν η ομάδα μας έκανε μια ακόμα ευκαιρία όταν ο Osman μπήκε απο αριστερά έβγαλε μια παράλληλη μπαλία προς το τέρμα, όμως ο Naismith δεν την πρόλαβε και έχασε την ευκαιρία να κάνει το χατ -τρικ.Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας διαχειρήστηκε το παιχνίδι κάνοντας το γνωστό passing game ο Μαρτίνεθ έκανε την δεύτερη αλλαγή του βάζοντας τον Heitinga στην θέση του Jagielka.O Ολλανδός χρείαστηκε 9 λεπτά για να σκοράρει ο Mirallas σε μια απο τις συνήθεις επελάσεις του κερδίσει κόρνερ στο 53′, στην εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα φτάνει στον Barry που δοκίμασε ένα σουτ η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς της Στιβενέιτζ έφτασε στον Mirallas που δοκίμασε ένα ψαλιδάκι και ο Heitinga στην πορεία της μπάλας σκοράρει με το κεφάλι από κοντά.Στο 70′ η Στιβενέιτζ κάνει ξανά μια απειλητική επίσκεψη όμως ο Zoko μετά από σέντρα έστειλε την μπάλα άουτ από κοντά.Άλλη μια επιθετική προσπάθεια την Στιβένέιτζ λίγο αργότερα όταν μετά από κόρνερ η μπάλα κατευθύνεται στα δίκτυα μετά από τακουνάκι αλλά ο Robles κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση και διώχνει σε κόρνερ.Στο 80′ ο Μαρτίνεθ βάζει στο παιχνίδι το ξεχασμένο Gueye που μετά από μόλις 4′ λεπτά στο αγωνιστικό χώρο παίρνει την μπάλα από τον Osman και με ωραία προσπάθεια βάζει το όνομα στην λίστα των σκόρερ για το 0-4 που ήταν και το τελικό σκορ. Η Στίβενέιτζ προσπάθησε ξανά να σκοράρει αλλά στάθηκε και λίγο άτυχη όταν το σουτ του Charles σώζεται πάνω σχεδόν στην γραμμή από τον Heitinga.Κάπως έτσι το παιχνίδι έφτασε στο τέλος με αύτο το άνετο 0-4 με χαρακτηριστικό ότι σκοραράν 3 παγκίτες και πλέον περιμένουμε να μάθουμε τον επόμενο αντίπαλο μας για τους 16 του κυπέλλου. Αν δεν είχαμε το σοβαρό τραυματισμό του Oviedo όλα θα ήταν ακόμα καλύτερα.