2. /
  4. /
  5. West Bromwich Albion-Everton post

West Bromwich Albion-Everton post game review

Δυο πολύτιμοι βαθμοί χάθηκαν στο κυνήγι της τετράδας και στην προσπάθεια να φτάσουμε στις θέσεις που οδηγούν στο Chαmpions league της επόμενης περιόδου.Δυστυχώς παρά το το ότι η ομάδα μας κρατούσε την νίκη ως το 75 ‘έδειξε κουρασμένη στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικά στο κέντρο δεν μπορούσε να κρατήσει σχεδόν καθολου την μπάλα σε συνδυασμό με την μέτρια εμφάνιση των περισσότερων παικτών ήρθε μια ισοπαλία που αν ήταν νίκη θα μπορούσε να δώσει άλλο αέρα ενοψει του ντέρμπι.

Η West Brom ξεκίνησε με τους:Foster, Reid, Lugano, Olsson, Ridgewell, Brunt, Morrison, Yacob, Gera, Vydra, Anelka.Η ομάδα μας παρέταξε τους :Howard, Baines, Jagielka, Distin, Coleman, Barry, McCarthy, Osman, Oviedo, Mirallas, Lukaku.Το παιχνίδι είχε από την αρχή ένα φρενήρη ρυθμό με ευκαιρίες να χάνονται εκατέρωθεν   Στο 5′ πλασέ ψηλοκρεμαστό του Lukaku, λίγο άουτ.Στο 7′ σέντρα σουτ του Vydra έδιωξε ο Howard,Στο 8′ ο Oviedo βιάστηκε να σουτάρει είχε χρόνο για κοντρόλ η μπάλα έφυγε άουτ.Στό 11′ νέα προσπάθεια του Oviedo και σούτ απο το ύψος του πέναλτυ μόλις άουτ.Το αμέσως επόμενο λεπτό o Anelka σουτάρει άουτ.Στο 16′ δυνατό σουτ του McGarthy στα χέρια του Foster
η ομάδα προτίμησε να δώσει χώρο στην W.B.A.Στο 28′ σουτ του Coleman από πλάγια στο ύψος της μικρής περιοχής η μπάλα κοντράρει στους αμυντικούς της West Brom.Το αμέσως επόμενο λεπτό ο Anelka βγάζει ωραία μπαλιά στον Gera Που σουτάρει άλλα ο Howard είναι στην πορεία της μπάλας και δεν αιφνιδιάζεται. Tο γκολ ήταν θέμα χρόνου με τις ευκαιρίες που δημιουργούσαν οι δύο ομάδες και ευτυχώς ήρθε για την ομάδα μας όταν ο Lukaku έπιασε μια κεφαλιά μετά από βαθιά μπαλιά του Distin την μπάλα έδειχνε να την ελέγχει ο Lugano αλλά ο ερχόμενος απο πίσω Mirallas προλαβαίνει μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει τον Foster 0-1 για την ομάδα μας.Η Έβερτον προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το timing και να σκοράρει ξανά κυρίως με τον δραστήριο Oviedo αλλά δεν τα κατάφερε πριν το τέλος του ημιχρόνου άλλη μια καθετή μπαλιά για τον Gera παραλίγο να αναστατώσει την άμυνα μας αλλά ο Jagielka προλαβε το γύρισμα που προσπάθησε να κάνει ο Gera στο ύψος του πέναλτι.Στο δεύτερο ημίχρονο η W.B.A ήταν καλύτερη και προσπάθησε αρκετά για να πάρει την ισοπαλία απέναντι στην κουρασμένη θα έλεγα Έβερτον.Η W.B.A  ξεκίνησε με αλλαγή βάζοντας ένα δικό μας παιδί τον Victor Anichebe, ο όποιος στο 54′ λίγο έλειψε να μας κάνει την ζημιά όταν μετά από σέντρα του Anelka προσπάθησε να πλασάρει όμως ο Jagielka τον πρόλαβε και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Howard.O Pepe Mel νέος μάνατζερ της W.B.A έβλεπε το χρόνο να περνάει και την ομάδα του να μην απειλεί και στο 60′ προχώρησε και στην δεύτερη αλλαγή του βάζοντας τον Mulumbu στην θέση του Gera.To επόμενο λεπτό η ομάδα μας κάνει την πρώτη της ευκαιρία για το δεύτερο ημίχρονο όταν ο Coleman βγαζει μια σέντρα ο Mirallas κάνει ένα γυριστό βολ πλανε με την μπάλα να καταλήγει άουτ.Μια σέντρα απο δέξια για την W.B.A. ο Anichebe στρώνει με κεφαλία στον Morisson που σουτάρει πολύ ψηλά άουτ.Ένα φάουλ που κέρδισε ο Mirallas Και το εκτέλεσε ο ίδιος έφυγε επίσης άουτ.Στο 75′ Σέντρα του Morrison κεφαλια του Lugano στο πρώτο δοκάρι και η Γουέστ Μπρομ ισοφαρίζει το παιχνίδι.Ο Pepe Mel αμέσως μετά ολοκληρώνει της αλλαγές του βγάζοντας τον Anelka και περνόντας τον Beharino στην θέση του που ένα λεπτό αργότερα δοκιμάζει ένα σουτ στην αγκαλιά του Howard. O Μαρτινεθ έβαλε στο παιχνίδι τον Stones στην θέση του τραυματία Coleman και την νέα μας μεταγραφή τον McGeady στην θέση του Oviedo λίγο αργότερα μπήκε και ο Naismith στην θέση του Osman Η ομάδα παρά την ανάγκη για τους 3 βαθμούς έδειχνε να μην έχει την φρεσκάδα να κυνηγήσει την νίκη έκανε κάποιες ευκαιρίες όπως στο 83′ μια κάθετη του Stones από δεξιά στον Mirallas που κόπηκε τελευταία στιγμή ζήτησε και πέναλτι ο Βέλγος που δεν ήταν  .Άλλη μια προσπάθεια του Lukaku που αρχικά το σουτ κοντράρει στους αμυντικούς της Γουέστ Μπρομ και στην συνέχεια η κεφάλια που κέρδισε από την κόντρα πήγε στα χέρια του Foster.Τελευταία φάση του αγώνα ¨ενα φάουλ που κέρδισε ο Mirallas και εκτέλεσε ο Baines η μπάλα έφτασε στον Barry που όπως είδα την φάση αν το σουτ πηγαινε μέσα θα ήταν γκολ έφυγε όμως ελάχιστα αουτ πάνω στα πόδια του Distin που έστειλε την μπάλα στα δίκτια αλλα απο θέση οφ-σαιντ.