2. /
  4. /
  5. ΕΒΕΡΤΟΝ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ 3-0 (ΕΞΩ ΑΠΟ

ΕΒΕΡΤΟΝ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ 3-0 (ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΝΗ)

Σε μια μαγική βραδιά η Έβερτον σκόρπισε την Νιουκάστλ κερδίζοντας την με 3-0. Βγαίνοντας ακόμα και μετά την παράλογη απόφαση της Πρέμιερ λιγκ έξω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα μας ήταν πολύ καλύτερη στο μεγαλύτερο διάσημα του αγώνα. Κυριάρχησε από το πρώτο ημίχρονο και αν ειδικά ο Calvert-Lewin που ήταν ο τελικός αποδέκτης ήταν πιο προσεκτικός η Έβερτον πιθανότατα θα είχε από το πρώτο ημίχρονο πετύχει ένα  γκολ. Ότι όμως δεν κατάφερε στο πρώτο ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο τελευταίο κομμάτι ο McNeil έκλεψε την μπάλα από τον Trippier και με ένα εξαιρετικό σουτ άνοιξε το σκορ. Λίγο αργότερα ήταν ο Harrison που έκλεψε ξανά την μπάλα από τον Trippier έκανε το σπριντ και την γύρισε στην περιοχή εκεί που ήταν οι McNeil και Doucoure με το δεύτερο να σκοράρει και να κάνει το 2-0. Το τρίτο γκολ ήρθε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Nathan Paterson έκανε μια κάθετη μπαλιά από τα δεξιά προς τα εμπρός ο Beto έσπασε το οφ-σαίντ έκανε το σπρίντ από δεξιά και στο τετ α τετ πέτυχε το 3ο γκολ για την Έβερτον δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας μας.