2. /
  4. /
  5. Λίβερπουλ – Έβερτον 0-2

Λίβερπουλ – Έβερτον 0-2

Η Everton ήταν η μεγάλη νικήτρια του Merseyside Derby κερδίζοντας πανάξια μέσα στο Anfield με 0-2 και μπαίνοντας πάλι δυνατά στο κυνήγι της τετράδας. Richarlison και Gylfi με πέναλτι τα γκολ τηςμεγάλης νίκης.

O Carlo επέλεξε μια αμυντική διάταξη για την ομάδα μας με τρία σέντερ μπακ και ήθελε εξ αρχής να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Η ομάδα μας ευτύχησε να προηγηθεί στο σκόρ μόλις στο 3′ όταν ο Kabak έδιωξε άσχημα πάνω στον James, αυτός με μαγική πάσα βρήκε τον Richarlison, ο οποίος με την σειρά του με υποδειγματικό τελείωμα νίκησε τον συμπατριώτη του και έγραψε το 1-0. Η Liverpool είχε την κατοχή της μπάλα αλλά δεν ήταν ουσιώδης εντός των των τεσσάρων γραμμών. Σε ένα ματς, το οποίο ήταν υποδειγματικό για την άμυνα μας, o μόνος που απείλησε από πλευρά Reds ήταν ο Henderson με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, το οποίο έβγαλε με πολύ δύσκολη απόκρουση ο Pickford στο 20′.  Η ομάδα μας όχι μόνο αναταποκρινόταν πολύ καλά στα διαστήματα πίεσης της Liverpool αλλά με την συμπλήρωση του ημιώρου, έχασε τεράστια ευκαιρία με την κεφαλιά του Coleman από υποδειγματική σέντρα του Digne να σταματάει στον Alisson.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι κόκκινοι συνέχισαν να έχουνε την ανούσια κατοχή της μπάλας όμως η άμυνα μας δεν άφηνε τον Pickford να απειληθεί. Ο άξονας ήταν πολύ καλά κλεισμένος και ανάγκαζε τους παίκτες της Liverpool να δοκιμάσουν πολλές σέντρες, τις οποίες καθάριζε είτε ένας εκ των τριών σέντερ μπάκ είτε κατευθείαν ο Pickford. Η μοναδική κλασσική ευκαιρία της Liverpool στο δεύτερο ημίχρονο προήλθε από αρχική κακή εκτίμηση του Keane αλλά και σωτήριο τάκλιν του ίδιου στον Mane ο οποίος ήτανε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα μας. Η είσοδος των Gylfi και DCL έδωσε ανάσες και μας κέρδισε κάποια μέτρα στο γήπεδο. Στο 83ο λεπτό σε εξαιρετική αντεπίθεση της ομάδας μας, ο Richarlison βρήκε τον DCL , ο οποίος νικήθηκε αρχικά από τον Alisson από καλή θέση αλλά στην συνέχεια στην προσπάθεια να σπρώξει την μπάλα σε κενή εστία, ανατράπηκε από τον Alexander Arnold και έδωσε την ευκαιρία στον Gylfi να γραψει το 0-2 από τα 11 βήματα. Ο δεύτερος δεν λάθεψε και έγραψε το τελικό 0-2. Σε μια απέλπιδα προσπάθεια να σώσει ότι δεν σωζόταν ο Wijnaldum πλάσαρε ωραία εκτός περιοχής στο 90′ αλλά ο αλάνθαστος Pickford ήτανε και πάλι εκεί.

Σε ατομικό επίπεδο , φανταστικό ματς από όλη την ομάδα μας και δη την άμυνα μας, με τους Doucoure και Gomes να είναι κουρασμένοι και πιο κάτω από το επίπεδο των συμπαικτών τους.