2. /
  4. /
  5. Έβερτον-Γούλβς 1-0

Έβερτον-Γούλβς 1-0

Με δύο πρόσωπα η Έβερτον ένα κακό στο πρώτο ημίχρονο και ένα εξαιρετικό στο δεύτερο κέρδισε με 1-0 την Γουλβς χάρη σε ένα γκολ του Richarlison και έτσι παρά της λίγες πιθανότητες που αντικειμενικά έχει, θα διεκδικήσει μέχρι και την τελευταία αγωνιστική, την έξοδο της στην Ευρώπη.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γούλβς ήταν λίγο καλύτερη, είχε κάποιες καλές φάσεις με τον Gibbs-White στο 14′ να πιάνει ένα καλό σουτ αλλά να απομακρύνει σε κόρνερ ο Pickford  στο 30′ στο Fabio Silva μεσά απο την περιοχή δοκίμασε ένα σουτ αλλά ο Mina έβαλε το πόδι του και έστειλε την μπάλα κορνερ.Στο 32′ άλλο ένα σουτ μέσα απο την περιοχή του Adama Traore  ο Pickford απομάκρυνε σε κόρνερ.Στο 41 η ομάδα που ισορρόπησε κάπως προς το τέλος του ημιχρόνου  είχε την καλύτερη της φάση στο πρώτο ημίχρονο όταν μετά απο κόρνερ του Digne η μπάλα έφτασε στα πόδια του Richarlison που απο κοντά προσπάθησε να πιάσει ένα σουτ αλλά οι παίκτες της Γουλβς απομάκρυναν σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε μια άλλη Έβερτον στο παιχνίδι εντυπωσιακά βελτιωμένη.Μόλις στο 48′ ο Gylfi Sigurdsson εκτέλεσε υπέροχα ένα κόρνερ, ο Richarlison έπιασε μια άπιαστη κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ruddy. Στο 50′ η ομάδα βγαίνει ξανά στην αντεπίθεση, μετά απο μια κάθετη του Doucoure ο Digne που βρέθηκε μέσα στην περιοχή πάσαρε στο Calvert-Lewin που δεν έκανε καλό κοντρόλ ο Coleman όμως που ακολουθούσε την φάση σουταρε η μπάλα όμως χτύπησε στην πλάτη του Goady και έφυγε κόρνερ.Στο 71′ μια φοβερή κάθετη του Richarlison έβγαλε τετ α τετ τον Calvert-Lewin που όμως δεν κατάφερε να νίκησει τον Ruddy που απέκρουσε με το αριστερό του χέρι.Στο 77′ ένα σουτ του Sigurdsson έξω απο την περιοχή έφυγε λίγο άουτ.Ο Ισανδός λίγο αργότερα στο 81′ δοκίμασε ακόμα ένα σουτ που δεν βγήκε ξανά στόχο.

Σε ατομικό επίπεδο επιτέλους ένα καλό παιχνίδι απο τον Richarlison εκπληκτικός και ο αρχηγός Seamus Coleman ενώ στους διακριθέντες και οι Sigurdsson,Keane και Pickford.