4. /
  5. Φούλαμ-Έβερτον 2-0

Φούλαμ-Έβερτον 2-0

Σχόλιο

Η Έβερτον σε μία από τις πιο απογοητευτικές  εμφανίσεις της σεζόν έχασε με 2-0 από την υποβιβασμένη Φούλαμ και κλώτσησε την ευκαιρία να προσπεράσει στην βαθμολογία τις Λέστερ και Γούλβς και να πάρει κεφάλι στην μάχη για την 7η θέση.

Το πρώτο ημίχρονο έδειξε από νωρίς ότι η σημερινή Έβερτον δεν είχε καμία σχέση με την ομάδα που βλέπαμε τις προηγούμενες εβδομάδες.Η Φουλαμ δημιούργησε πολλές φάσεις με τον Mitrovic να έχει κάποια καλά σουτ (3′ και 5′) να  χάνει  ευκαιρίες στο 12′ και στα δύο κόρνερ στο 22′ και το 23′ και να έχει ακόμα και δοκάρι στο 42′ για να ανοίξει το σκορ.Αντίθετα η ομάδα μας είχε μόλις μια καλή προσπάθεια του Bernard που κατέληξε στα χέρια του Rico και κάποιες υποψίες ευκαιρίας με τον Calvert-Lewin να μην προλαβαίνει σε δύο περιπτώσεις σέντρες από δεξιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο εκεί που πιστεύαμε ότι δεν μπορεί να πάει χειρότερα η Φούλαμ χρειάστηκε μόλις λίγα δευτερόλεπτα για να ανοίξει το σκορ με σούτ του Carney μόλις στο 46′.Η Έβερτον έβγαλε κάποια αντίδραση και έκανε κάποιες φάσεις στην εστία του Rico με κυριότερη ένα τετ α τετ του Calvert-Lewin που έφυγε πολύ λίγο άουτ.Στο 68′ ο Babel έκανε μια κούρσα μπήκε στην περιοχή και έκανε το 2-0 κάπου εκεί το παιχνίδι έμοιαζε να τελειώνει μια και η Έβερτον δεν έδειξε να έχει την ψυχική δύναμη να αντιδράσει.

Σε ατομικό επίπεδο μόνο ο Digne και ο Zouma βλεπόταν από το σημερινό χάλι.Τραγικός και ο Μάρκο Σίλβα που μπορεί να επηρεάστηκε από την παρουσία στις εξέδρες του Σούπερ σταρ συμπατριώτη του Ζοζε Μουρίνιο αλλά έμοιαζε υπνωτισμένος και άργησε χαρακτηριστικά όχι μόνο να κάνει αλλαγές αλλά και οποιαδήποτε διορθωτική κίνηση.