4. /
  5. Χαλ-Έβερτον 2-2

Χαλ-Έβερτον 2-2

Σχόλιο

Το τελευταίο παιχνίδι του χρόνου μας άφησε την ίδια αίσθηση ανολοκλήρωτου που είχαμε όλο το 2016.Η Έβερτον ήταν το φαβορί θα μπορούσε να κερδίσει, αλλά τελικά είμαστε μάλλον ευχαριστημένοι που δεν έχασε.

Το πρώτο ημίχρονο η Έβερτον μπήκε για πολλοστή φορά φέτος χαλαρά και το πλήρωσε πολύ γρήγορα, όταν ο Dawson μετά από κόρνερ βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ για την Χαλ.Η Έβερτον σοβαρεύτηκε βγήκε μπροστά είχε δοκάρι με τον Coleman στο 14′ και άλλο ένα σουτ του Barry λίγο άουτ τελικά όμως κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις όταν μετά από κόρνερ ο Marshall έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίκτυα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι μόλις στο 47′ ο Lukaku σούταρε αλλά ο Marshall βρήκε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να την στείλει στο δοκάρι του.Η ομάδα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό για το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας άλλες δύο καλές φάσεις όχι όμως με τα ανάλογα τελειώματα στα σουτ του Mirallas και του Barkley κατέληξαν στην αγκαλιά του Marshall.Η Χαλ στο 54′ κέρδισε ένα φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή που Snodgrass έστειλε στο δοκάρι του Robles.Η πίεση έφερε και άλλη φάση για την Χαλ  ένα σουτ του Dawson απο πλάγια που απέκρουσε ο Robles.Στο 65′ η Χάλ κέρδισε ένα φάουλ έτσι ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Snodgrass 9′ λεπτά νωρίτερα το έκανε με ένα εξαιρετικό φάουλ που κατέληξε στα δίκτυα του Robles.Η Έβερτον δυστυχώς συνέχιζε να είναι κακή, παρόλο που ξαναπήρε την κατοχή και προοδευτικά αύξησε την πίεση της.Τελικά το τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να βρει ένα ρυθμό και να πιέσει την Χαλ.Η πίεση  έφερε στο 84΄ένα γκολ όταν ο Baines βρήκε με ωραία σέντρα μέσα στην περιοχή τον Barkley που με κεφαλιά δεν αστόχησε και έκανε το 2-2.Στο τέλος η Έβερτον έχασε την ευκαιρία να πάρει το τρίποντο όταν η κεφαλιά του Calvert-Levin από καλό σημείο μετά από σέντρα του Coleman έφυγε άουτ.

Σε ατομικό επίπεδο καλή εμφάνιση από τους Mirallas,Barkley,Gueye και Baines.Αρχίζει να μου αρέσει o Tom Davies που με την φρεσκάδα του δίνει λύσεις.Αντίθετα για άλλη μια φορά φέτος απογοητεύτικός ο αρχηγός Phil Jagielka όπως και ο Enner Valencia

Συνθέσεις

Χαλ:Marshall,Robertson,Maguire,Davies,Mayler(56’Clucas),Snodgrass,Livermore,Mbokani,Dioma de(86’Huddlestone) ,Dawson,Elmohamady

Έβερτον:Robles,Coleman,Jagielka,Williams,Baines,Gueye,Barry(66’Davies),Barkley,Mirallas(87’Funes-Mori),Valencia(74’Calvert-Levin),Lukaku