2. /
  4. /
  5. Έβερτον-Λίβερπουλ 2-2

Έβερτον-Λίβερπουλ 2-2

Στο χειρότερο φετινό της παιχνίδι, η Έβερτον ήρθε ισόπαλη με την Λίβερπουλ 2-2.Σε ένα παιχνίδι που οι μπλέ βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ.   Η Λίβερπουλ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο 2′ με τον Mane μετά απο ασίστ του Robertson.Η Έβερτον προσπάθησε να ισορροπήσει έκανε κάποιες υποψίες ευκαιρίας με τον Calvert-Lewin και ισοφάρισε στο 19′ με κεφαλιά του Keane έπειτα από κόρνερ του Rodriguez.Οι κόκκινοι ξαναπήραν τον έλεγχο και απείλησαν τουλάχιστον σε τρείς περιπτώσεις όμως ο Pickford στο 24′ σε ένα φάουλ του Arnold και η αστοχία των αντιπάλων κράτησε το σκορ στο 1-1.Μετά το 40′ η ομάδα είχε μια καλή ευκαιρία για να πετύχει γκολ αλλά δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα σε σουτ του Doucoure.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον στάθηκε καλύτερα τουλάχιστον ως το 70′.’Έχασε τρείς καλές ευκαιρίες στο 50′ όταν ο Calvert-Lewin δεν βρήκε την μπάλα στην παράλληλη μπαλιά του Digne.Στο 59′ όταν η κεφαλιά του Richarlison μετά από σέντρα του Rodriguez, πήγε στο δοκάρι και στο 64′ όταν ένα ωραίο πλάσε του Rodriguez απέκρουσε ο Adrian.Η Λίβερπουλ βρέθηκε ξανα μπροστά στο σκορ όταν ο Mina σε μια κακή απομάκρυνση ουσιαστικά έστρωσε την μπάλα στο Salah στο 72’μέσα στην περιοχή της ομάδας μας  δεν συγχώρησε και έκανε το 1-2.Όμως ευτυχώς δεκα λεπτά αργότερα ο Calvert-Lewin κάνοντας ένα απίστευτο άλμα μετά από σέντρα του Digne ισοφάρισε σε 2-2.Στο 90’η ομάδα έμεινε με 10 όταν αποβλήθηκε ο Richarlison για ένα τάκλιν στον Tiago.Λίγο αργότερα ο Henderson σκόραρε όμως ευτυχώς το γκολ δεν μέτρησε μια και ήταν ελάχιστα χιλιοστά οφσάιντ o Mane στην αρχή της φάσης.

Σε ατομικό επίπεδο εξαιρετικοί οι Digne,Rodriguez και ο Pickford.Kαλοί και οι Keane και Calvert-Lewin (που συνεχίζει να σκοράρει με ξέφρενο ρυθμό).Ο χειρότερος του γηπέδου ο Mina και επίσης σε κακή μέρα ο Allan.