2. /
  4. /
  5. Φούλαμ-Έβερτον 2-3

Φούλαμ-Έβερτον 2-3

Η Έβερτον πέτυχε το στόχο της και επέστρεψε στις νίκες, μετά απο ένα κακό διάστημα 4 αγώνων. Η ομάδα μας έδειξε δύο πρόσωπα ένα εξαιρετικό στο πρώτο ημίχρονο και ένα κακό στο δεύτερο.   Στο πρώτο ημίχρονο δεν χρειάστηκαν να περάσουν παρα λίγα δευτερόλεπτα για να ανοίξει το σκορ η Έβερτον ο Richarlison κέρδισε μια μονομαχία μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε μια παράλληλη μπαλιά προς το τέρμα, όπου η μπάλα βρήκε στα πόδια του Calvert-Lewin και κατεληξε στα δίχτυα της Φουλαμ.Η λονδρέζικη ομάδα έβγαλε αντίδραση πίεσε και ισοφάρισε στο 15′ με τον De Cordova-Reid. Το υπόλοιπο όμως ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στην Έβερτον. Μετά απο μια ωραία ευκαιρία του Richarlison που απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας Areola της Φούλαμ η ομάδα βρήκε δίχτια όταν ο Iwobi έκανε κάποιες ντρίμπες πάσαρε στον James Rodriguez αυτός βρήκε τον Digne σtα αριστερά και ο Digne βρήκε με παράλληλη στην εστία μπαλιά τον Calvert-Lewin που με ωραίο πλασε έκανε το 1-2.Η υπεροχή μέσα στο γήπεδο συνεχίστηκε και μόλις 6 λέπτά αργότερα ο James Rodriguez βρήκε ξανα στα αριστερά τον Digne που με όμορφη σέντρα σχεδόν συστημένη στο κεφάλι του Doucoure στο ύψος της μικρής περιοχής με τον Γάλλο μέσο να μην δυσκολεύεται να πετύχει το τρίτο γκολ της ομάδας για το 1-3.

Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο μετά το 50′ και μια ευκαιρία που έχασε η Έβερτον με τον Richarlison παραχώρησε εντελώς την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα στην Φούλαμ.Οι λονδρέζοι προσπάθησαν έχασαν ένα πέναλτι στο 69΄ που παραχώρησε ο Godfrey άλλα αμέσως μετά πέτυχαν ένα γκολ  όταν ο Lookman πέρασε τον Digne και έβγαλε μια σέντρα στον Luftus-Cheek που πλάσαρε  μπάλα βρήκε και στα πόδια του Mina και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-3.O Carlo Ancelotti αντικατέστησε τους Richarlison και Rodriguez με τους Davies και Sigurdsson και πέτυχε η ομάδα να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να μην κινδυνέψει ξανά ως το τέλος του παιχνιδιού.

Σε ατομικό επίπεδο είδαμε ξανά πόσο μας έλειψε ο Richarlison που στο πρώτο ημίχρονο βοήθησε αρκετά με την απόδοση του.Αρκετά καλοί ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, οι 2 μπακ-χαφ που χρησιμοποιήσε ο Carlo Ancelotti o Iwobi (βρήκε θέση;) και φυσικά ο Digne που είχε δύο ασίστ. Έλαμψε για άλλη μια φορά φέτος ο Calvert-Lewin με τα δύο γκολ που πέτυχε.