4. /
  5. Έβερτον-Νιουκάστλ 3-0

Έβερτον-Νιουκάστλ 3-0

Σχόλιο

Η Έβερτον έκανε ένα καλό και ουσιαστικό παιχνίδι σήμερα και κυριάρχησε με 3-0 επι της Νιουκαστλ.

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα.Προηγήθηκε νωρίς με γκολ του Lennon, κράτησε αυτο το σκορ μέχρι σχεδόν το τέλος του παιχνιδιού, έχοντας ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, που περιλάμβανε και τρία δοκάρια. Στο 87′ πέναλτι που κέρδισε ο εξαιρετικός Lennon μετέτρεψε σε 2-0 ο Barkley.Ο Barkley λιγα λεπτά αργότερα εκμεταλεύτηκε το λάθος του Lancelles μπήκε στην μεγάλη περιοχή και κέρδισε δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος α λα Πανένκα και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.Σε ατομικό επίπεδο καλή σχετικά όλοι οι παίκτες, ξεχώρισαν οι Lennon,Barkley,Cleverley και Oviedo. Αντίθετα όχι στα καλύτερά τους οι Lukaku(που όμως έπαιζε τραυματίας απο τα μισα΄του πρώτου ημιχρόνου) και Kone.

Εντεκάδες

Έβερτον:Robles,Coleman,Jagielka,Funes Mori,Oviedo,McCarthy,Barry,Lennon,Barkley,Cleverley, Lukaku(46’Kone)

Νιουκάστλ:Elliot,Janmaat,Mbemba(44’Lancelles),Coloccini,Dummett(46’Aarons),Saivet(55’Mitrovic), Shelvey, Sissoko,Wijnaldum, Townsend Ayoze

Τα γκολ

23′ Lennon            1-0

88′ Barkley            2-0

94′ Barkley            3-0