2. /
  4. /
  5. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 3-3

Σε ένα παιχνίδι που εύκολα αποτελεί το πιο συναρπαστικό της σεζόν εώς τώρα, η Έβερτον επέστρεψε δυο φορές από την κόλαση, μια από το 2-0 του ημιχρόνου και μια από το 3-2 στο 94ο λεπτό και πήρε εναν υπερπολύτιμο βαθμό τόσο για την οικονομία του πρωταθλήματος όσο και για την ψυχολογία της. Doucoure , James και DCL τα γκολ, επόμενο ματς την Τετάρτη εντός έδρας με την Τότεναμ για το FA Cup.

Ο Κάρλο έδωσε φανέλα βασικού σε Davies και Gomes ενώ αποφάσισε να αφήσει στον πάγκο τον Mina, χάνοντας σε ύψος αλλά κερδίζοντας σε ταχύτητα στα σέντερ μπακ. Η ομάδα μας μπήκε καλύτερα το πρώτο τέταρτο και προσπάθησε να απειλήσει έχοντας υποψίες ευκαιρών. Σιγα σιγα η Γιουνάιτεντ πήρε τα ηνία του αγώνα και στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία  στο 24′ ο Rashford βρήκε με γλυκιά σέντρα τον Cavani ο οποίος με το κεφάλι ξεκούραστα έγραψε το 1-0. Ο Cavani σκόραρε τρίτη φορά ενάντια στην ομάδα μας σε ισάριθμα παιχνίδια με την φανέλα των Κόκκινων Διαβόλων. Η United συνέχισε να είναι γύρω από την περιοχή μας , χωρίς βέβαια να μας δημιουργεί κλασσικές ευκαιρίες. Σε μια ανύποπτη στην αρχή φάση στο 45′ ο Wan Bissaka μετά από ανέβασμα έδωσε στον Bruno Fernandes , ο οποίος εντελώς αμαρκάριστος στο πεδίο ευθύνης των μεσοαμυντικών μας , έγραψε με ένα φανταστικό σουτ το 2-0. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Calvert Lewin έφυγε στην πλάτη των αμυντικών της Γιουνάιντετ αλλα το σουτ του ήταν εκτός στόχου.

Ο Κάρλο άστραψε και βρόντηξε στο ημίχρο και αυτό είχε άμεσο αντίκτυπο στους παίκτες τους. Ο Davies στο 49′ βρήκε με πολύ ωραία μεταβίβαση τον DCL  ο οποίος πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά , έκανε το σουτ , ο De Gea δεν μπλόκαρε σε μια φαινομενικά έυκολη απόκρουση και o Doucoure μάζεψε το ριμπάουντ και προ κενής εστίας έγραψε το 2-1. Μόλις τρια λεπτά αργότερα, έπειτα από ωραια κυκλοφορία ο Doucoure από τα δεξιά της περιοχής βρήκε πανέφορμα τον James, ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ λίγο πίσω από το ύψος του πέναλντι δεν λάθεψε και έγραψε το 2-2. Παρότι η ομάδα μας είχε την ψυχολογία με το μέρος της, έδωσε πάλι μέτρα στην Γιουνάιντετ και το μετάνιωσε. Ο Ράσφορντ απείλησε με τετ-α-τετ στο 63′ αλλά νικήθηκε από τον Olsen. Ο Olsen στάθηκε μοιραίος στην φάση του 70ου λεπτού όπου μετα το φάουλ του Shaw και την κεφαλιά του McTominay μέσα σε 4 μπλε, γλίστρησε και δεν κατάφερε να αποσοβήσει το 3-2. O Rashford είχε μάλιστα την ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο 78′ αλλά δεν κατάφερε από δύσκολη γωνία να γράψει το 4-2. Ο Κάρλο φόρτωσε την επίθεση της ομάδα μας , την είδε να ανεβαίνει και να χάνει μια καλή ευκαιρία με τον Digne να σημαδεύει στο 87΄ στο έξω μέρος του δοκαριού. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα μας παρά την υπεροπροσπάθεια θα έφευγε ηττημένη από το Θέατρο των ονερίων, στην τελευταία φάση του ματς ο Digne γέμισε, η άμυνα της United ολιγώρησε και ο DCL από κοντά νίκησε τον De Gea και έγραψε  το 3-3 σκορπώντας ενθουσιασμό σε όλη την ομάδα μας και το τεχνικό τιμ.

Σε ατομικό επίπεδο, η άμυνα μας με εξαίρεση τον Digne ήταν ασταθής σε σχέση με άλλα παιχνίδια ενώ ο Olsen έγραψε την πρώτη κακή εμφάνιση του με την ομάδα μας. Στην αντίπερα όχθη , η τριάδα του κέντρου έκανε πολύ καλό παιχνίδι μετά από καιρό με τον Doucoure να ξεχωρίζει με ένα γκολ και μια ασίστ.