2. /
  4. /
  5. Έγινε το φιλικό στην

Έγινε το φιλικό στην Κένυα

Την Κυριακή στο πρώτο ιστορικό φιλικό της Έβερτον στην Κένυα το πρώτο που έδωσε εκεί Αγγλική ομάδα έληξε ισόπαλο με 1-1 πριν οι Κένυάτες κερδίσουν στα πέναλτι το Trophy SportPesa.

Ο Duke Abuya έστειλε τους 60.000 ντόπιους υποστηρικτές στα ουράνια, όταν άνοιξε το σκορ για τους Kariobangi Sharks στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.Ο μέσος Joe Williams, που περασε στο δεύτερο ημίχρονο ισοφάρισε το παιχνίδι για την Έβερτον με φάουλ.Η Έβερτον ήταν σαφώς ανέτοιμη και σε δύσκολες συνθήκες ακραίας ζέστης δεν μπορούσε να αποδώσει .Ο Μάρκο Σίλβα έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους 22 παίκτες που πήρε μαζί του, μεταξύ των οποίων οι Theo Walcott, Morgan Schneiderlin, Andre Gomes, Tom Davies και Leighton Baines, οι οποίοι έπαιξαν στο πρώτο ημίχρονο.Ο Ademola Lookman που επισης ξεκίνησε το παιχνίδι τραυματίστηκε και εφυγέ νωρίς από το παιχνίδι.Στο δεύτερό ημίχρονο αγωνίστηκαν παίκτες τις U23. Το τελικό 1-1 οδήγησε σε πεναλτι που οι Κενυάτες κέρδισαν με 4-3 και κατέκτησαν το Trophy Sportpesa .