2. /
  4. /
  5. Τότεναμ-Έβερτον 1-0

Τότεναμ-Έβερτον 1-0

Η Έβερτον ηττήθηκε με 1-0 απο την Τότεναμ με ένα αυτογκολ του Michael Keane και έχασε σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια της για έξοδο στο Europa league.

Το πρώτο ημίχρονο,η Τότεναμ στάθηκε τυχερή και προηγήθηκε απο μια κόντρα, σε ένα σούτ του Celso που χτύπησε στο στήθος του Michael Keane και κατέληξε στα δίχτυα του Pickford.Η Έβερτον δεν ήταν απειλητική, στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, μια και οι παίκτες της μεσαίας γραμμής ήταν σε κακή μέρα. Παρόλα αυτά οι μπλέ κέρδισαν κάποια κόρνερ, τα οποία όμως πέρασαν ανεκμετάλευτα.Aν και στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου η Έβερτον έχασε τον Holgate που τραυματίστηκε και κέρδισε σε ύψος μια και αντικαταστάθηκε απο τον Yerry Mina. Η μοναδική καλή ευκαιρία για τους μπλε ήταν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν ένα σουτ του Richarlison έφυγε ξυστά άουτ απο το δοκάρι του Lloris.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της ομάδας μας άλλαξε προς το καλύτερο, όμως δυστυχώς όχι και το σκορ.Ο Carlo Ancelotti απέσυρε σιγά-σίγα τους Iwobi, Sigurdsson και Davies που ήταν αρνητικοί και πέρασε στην θέση τους τους Gordon,Bernard και Kean η Έβερτον είχε ένα ελαφρό προβάδισμα στην κατοχή 49%-51% πίεσε παραπάνω και είχε σχεδόν διπλάσιες τελικές απο την Τότεναμ (5-9) αλλά οι επιλογές στην τελική προσπάθεια η σταματούσαν στους αμυντικούς των Λονδρέζων η ήταν άστοχες.Με αποτέλεσμα το 1-0 να διατηρηθεί ως το τέλος του αγώνα.

Σε ατομικό επίπεδο είπαμε για τους Iwobi,Sigurdsson και Davies που απογοήτευσαν με την εμφάνιση τους. Λίγα πράγματα επίσης και απο τον Andre Gomes, ενώ και ο Dominic Calvert-lewin δεν έχει φτάσει στα επίπεδα απόδοσης που είχε πριν την διακοπή.Στα θετικά εξαιρετική η εμφάνιση του Lucas Digne παρά την ήττα.Κέρδισε για άλλη μια φορά τις εντυπωσεις ο νεαρός Antony Gordon που πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.Tέλος προσπάθησε και ο Richarlison.