2. /
  4. /
  5. Ήττα αλλα παραμένει πρώτη

Ήττα αλλα παραμένει πρώτη η U23

Ήττα για την πρωτοπόρο ομάδα της Έβερτον U23, στο ντέρμπι του Μέρσεισάιντ εναντίον της Λίβερπουλ U23.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες έχασαν καλές ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ.Η Έβερτον είδε μια κεφαλιά του Dominic Calvert-Lewin να φεύγει, λίγο πάνω από τα δοκάρια.Την ίδια τύχη είχε για τους μπλε και μια διείσδυση του Harry Charsley.   Ενώ ο τερματοφύλακας Hewelt της Έβερτον, έσωσε ένα καλό σουτ του Harry Wilson.Στο δεύτερο ημίχρονο οι νεαροί κόκκινοι ήταν καλύτεροι και με την έναρξη του άνοιξαν το σκορ με μια κεφαλιά του Αμερικάνου Brooks Lennon.

H Έβερτον προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Jonjoe Kenny, σε σούτ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο  Ουαλός Harry Wilson.Με την Λίβερπουλ αγωνίστηκε ο Γάλλος αμυντικός Mamadou Sakho που έχει πέσει στην δυσμένεια του Γιούργκεν Κλοπ.Αντίθετα για την Έβερτον δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού ο πρώτος της σκόρερ της U23 ο Σενεγαλέζος Oumar Niasse που δεν υπολογίζεται από τον Ρόναλντ Κούμαν

Η Έβερτον παρά την ήττα της παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας όπως μπορείτε να δείτε παρακάτω.Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Λίβερπουλ U23:Grabara,Sakho,Tiago Ilori,Maguire,Randall,Chirivella,Wilson(93′ Juanma Garcia),Brannagan(88’Paulinho),Virtue-Thick,Lennon,Woodburn(86’Toni Gomes)

Έβερτον U23:Hewelt,Kenny,Conolly,Holgate,Robinson(61’Dyson),Jones,Charsley(72′ Duffus),Calvert-Levin,Davies,Dowell,Walsh