2. /
  4. /
  5. ΝΙΚΗ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΥΣΕΙΣ

ΝΙΚΗ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΥΣΕΙΣ

Στο προτελευταίο φιλικό της πριν την έναρξη της νέας σεζόν η Έβερτον κέρδισε στις καθυστερήσεις την Στόουκ με 0-1.

Οι μπλε δεν είχαν καλή απόδοση ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, παρόλο που κατέβηκε ένα σχήμα που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί άνετα ως οι βασικοί της ομάδας.Το νέο απόκτημα της ομάδας ο Arnaut Danjuma έκανε την πρώτη του εμφάνιση για την ομάδα στην κορυφή της επίθεσης,  λίγες μέρες μετά την άφιξή του ως δανεικός.

Η Έβερτον παρουσίασε καλύτερη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι, με το γκολ του Amadou Onana που πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων εξασφάλισε τη νίκη για την ομάδα μας. Στα ανησυχητικά του παιχνιδιού ο τραυματισμός του Dwight McNeil που αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι.

Η Έβερτον αγωνίστηκε στο παιχνίδι με τους Pickford, Patterson, Keane, Tarkowski, Young, Gueye, Garner, Doucoure, McNeil, Iwobi, Danjuma.Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου πέρασαν οι Branthwaite,Onana και Maupay στο 69′ Dobbin μπήκε στην θέση του McNeil και στο 83′ πέρασε και ο Onyango στο παιχνίδι.